Nietrzymanie stolca
W chorobie Alzheimer'a mogą zdarzyć się przypadki niekontrolowanego oddawania stolca. Ta wstydliwa przypadłość rozpoczyna się od brudzenia bielizny i pościeli oraz znacznie różni się od problemu z nietrzymaniem moczu. Problemy te mogą występować niezależnie od siebie. Zawsze jednak stanowią poważne wyzwanie i duży problem dla opiekuna.
Problem nietrzymania stolca wywołuje różne reakcje chorych - mogą oni pozostawać całkowicie nieświadomi zaistniałego faktu lub odczuwać frustrację, zażenowanie, zdenerwowanie i niepokój. Ta wstydliwa przypadłość może być wynikiem lub następstwem choroby podstawowej (postępującej demencji), efektem przyjmowanych leków lub może się wiązać z problemami psychologicznymi pacjenta. Czasami może być także odpowiedzią na długotrwałe powstrzymywanie się przed oddaniem stolca z powodu bólu lub hemoroidów. Podobnie jak w przypadku nietrzymania moczu, wszystkie przypadki nietrzymania stolca należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu. Podopieczny stale powinien być obserwowany przez swojego opiekuna, który natychmiast powinien reagować na wszystkie nieprawidłowości oraz wspierać chorego w zmaganiu się z tym problemem i jego następstwami. Dodatkowo opiekun musi sobie radzić z własnymi emocjami będącymi następstwem postępującej choroby. Wszystkie te czynniki powodują, że opiekowanie się osobą chorą jest niezwykle trudne i wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.
Obserwacja i diagnoza
Nagłe wystąpienie nietrzymania stolca u chorego należy natychmiast zgłosić lekarzowi prowadzącemu, aby ten określił przyczyny i podłoże choroby. Lekarz zleci wykonanie badań diagnostycznych w celu określenia podłoża choroby. Odpowiedz na poniższe pytania, aby lepiej opisać go lekarzowi, który dobierze odpowiednią terapię.
- Czy problem nietrzymanie stolca jest incydentalny, czy pojawia się regularnie?
- Czy problem nastąpił po zażyciu leków, czy po spożytym posiłku, czy po wysiłku fizycznym, np. po ćwiczeniach rehabilitacyjnych?
- Jak często podopieczny się wypróżnia?
- Jaka jest konsystencja stolca - twarda, rzadka?
- Czy podopieczny miewał biegunki i jak często?
- Czy zauważono zmianę koloru stolca, jego objętości i zapachu?
- Czy kiedykolwiek zauważono występowanie krwi lub ropy w stolcu?
- Jakie posiłki chory przyjmuje stałe i czy jest na diecie?
- Czy zastosowano zmiany w żywieniu chorego?
- Czy pacjent stara się oddawać stolec w toalecie czy szuka innych miejsc w celu załatwienia tej czynności fizjologicznej?
- Czy chory szuka specyficznych miejsc do oddania stolca, np. szafy?
- Czy zaobserwowano zmiany w zachowaniu chorego po wystąpieniu objawów nietrzymania stolca?
- Jak chory przesypia noc? Spokojnie, czy budzi się?
- Czy chory jest świadomy istnienia problemu i jak się do niego odnosi?
- Czy problem nietrzymania stolca wzbudza jakiekolwiek emocje u pacjenta?
Sprawowanie opieki
Przede wszystkim należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który określi przyczyny i ustali dalszy przebieg leczenia chorego. W zależności od chorób występujących u chorego, lekarz zaordynuje właściwe leczenie farmakologiczne. Opiekun powinien bacznie obserwować chorego oraz jego reakcje na wprowadzone leczenie. Rozwiązanie problemu nietrzymania stolca jest trudne i skomplikowane, zawsze musi być pod nadzorem lekarza. Poniżej zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, które pomogę Ci w opiece nad chorym:
- Zapewnij łatwy dostęp chorego do toalety.
- Pokój pacjenta powinien znajdować się blisko łazienki.
- Wyraźnie oznacz drzwi łazienki.
- W nocy pozostaw zapalone światło na drodze do łazienki.
- Wyposaż łazienkę w specjalistyczny sprzęt, między innymi: krzesło toaletowe, prysznicowe.
- Zadbaj o bezpieczeństwo w łazience, zamontuj odpowiednie poręcze i uchwyty na właściwej wysokości.
- Obserwuj symptomy sugerujące moment oddania stolca. Zwróć uwagę kiedy następuje wypróżnienie i jakie zachowania temu towarzyszą.
- Po wystąpieniu tych symptomów zaprowadź podopiecznego do toalety.
- Stosuj ubrania łatwe do zdjęcia w przypadku pobrudzenia.
- Przed snem odwiedź z chorym toaletę.
- Odwiedzaj z chorym toaletę regularnie w ciągu dnia, 2-3 razy dziennie, aby wypracować odruch wypróżniania się.
- Stosuj właściwie dobrane „pieluchomajtki”.
- Stosuj specjalne prześcieradła.
- Wprowadź zróżnicowaną dietę bogatą w zboża, owoce i warzywa, ogranicz tłuste pożywienie: czerwone mięso, smalec, boczek, tłuste przetwory mleczne. Pozwoli to na redukcję zaparć.
Podobnie jak z problemem nietrzymania moczu, nietrzymanie stolca stanowi wyzwanie opiekuńcze dla niedoświadczonego opiekuna. Opiekun powinien być świadomy, że problem ten może się nasilać wraz z postępowaniem choroby. Pamiętaj, że opieka nad chorym musi być sprawowana przez 24 godziny na dobę. Jest to bardzo odpowiedzialna i wyczerpująca praca wymagająca poświęcenia, opanowania, przewidywania i radzenia sobie ze złymi emocjami wynikającymi z przemęczenia oraz bezradności. Nie wiń chorego za jego niepełnosprawność. Jeżeli nie jesteś już w stanie sprawować nad nim opieki w domu, rozważ przekazanie go naszym specjalistom. U nas znajdzie właściwą opiekę przez całą dobę, wykwalifikowany personel, specjalistyczny sprzęt oraz komfortowy pokój. Specjalizujemy się w sprawowaniu opieki zarówno w ciężkich stanach, jak i w lżejszych.